На стінах вітальні – світлини членів роду Березовських і ноти, які встигли нашвидкуруч забрати з собою, коли 1918 року довелося тікали. Дякувати Богові, вночі покоївка попередила їх, що йдуть «панів громити». Пані Олена і її чоловік Андрій Замятін докладають багато зусиль, аби відродити життя у цьому домі, щоби тут зустрічалися люди, спілкувалися, слухали музику, а головне – говорили про рідних, що розділили долю країни, кинутої у страшний вир революції.

Небагато залишилося їх – нащадків дворянських родів Чернігівщини – Березовських, Домонтовичів, Малакових, Ягодовських, Товстолісів – але вони бережуть родинну пам’ять і шанують життя славетних предків, що були освіченими, інтеліґентними, розумними людьми, які прислужилися батьківщині добрими справами.

На початку жовтня тут відбулися вже шості Старобілоуські читання «Червоний терор і його ґлобальні наслідки».

Більшість учасників конференції, походять з сімей, що стали жертвами більшовиків. Розповідь М. Кондратенко ми публікуємо нині, з іншими познайомимо читачів в наступних числах.

А. Замятін зробив глибокий аналіз епохи червоного терору і його наслідків в Україні. Про зламані долі своїх рідних – Товстолісів, Кірсанових, Березовських – розповіли Н. Галковська, І. Малакова, О. Малишко.

Про трьох дочок колишнього Чернігівського голови В. Хижнякова доповіли історики Т. Демченко та О. Ісаєнко. Спогади однієї з них Марії Чорносвитової – своєрідна хроніка тих подій – стали відомими завдяки публікаціям в еміґрантській пресі.

Насамкінець учасники конференції ухвалили звернутися до відповідних академічних установ із проханням дати оцінку ролі Раднаркому і Червоної армії, особисто В. Лєніна як керівника держави, що здійснила пряму аґресію проти тодішньої суверенної України.

Запропонувати Чернігівській міській Раді зібрати нарешті в одному місті всі пам’ятники, що прославляють діячів комуністичного режиму, починаючи від його фундаторів, і заснувати Музей радянського періоду.

Увічнити пам’ять історичних героїв Чернігова та Чернігівщини і повернути місту історичну топоніміку.

Матеріал опубліковано на сайті www.forumn.kiev.ua